کافه بورس

آموزش و تحلیل بورس تهران

کافه بورس

آموزش و تحلیل بورس تهران

نرم افزار مدیریت سبد سهام بان

افزونه تابلو خوانی MetaTSE

بورسدان

دسترسی سریع

تمدید اعتبار کد فعالسازی نرم افزار سهامبان

نرم افزار مدیریت سبد سهامبان

نرم افزار هوشمند مدیریت سبد سهامبان

درخواست وزیر: خودروسازان کوچک ادغام شوند

سه شنبه, ۲ دی ۱۳۹۳، ۱۱:۰۶ ق.ظ

وزیر صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان کوچک خواست با یکدیگر ادغام شده و خودرویی را با تیراژ بیش از صد هزار دستگاه تولید کنند.

هم‌اکنون چندین شرکت خودروسازی کوچک از جمله مدیران خودرو، کرمان خودرو، دیار خودرو، خودروسازی راین، خودروسازی مرتب و بهمن موتور با تیراژهای پایین به تولید انواع خودروی سواری مشغول هستند.

پایین بودن تیراژ تولید این خودروها باعث افزایش هزینه‌های تمام شده تولید و افزایش قیمت فروش این خودروها در کشور شده است.

از آن سو نیز پایین بودن تیراژ تولید باعث شده تقریبا تمام محصولات این شرکت‌های خودروسازی به صورت فول سی‌کی در کشور تولید شوند به‌گونه‌ای که قطعات این خودروها به طور کامل از کشورهای خارجی وارد و تنها در ایران مونتاژ می‌شوند.

در این شرایط وزیر صنعت، معدن و تجارت در جدیدترین جلسه شورای سیاست‌گذاری خودرو از مسوولان شرکت‌های کوچک خودروسازی خواسته با یکدیگر ادغام شده و خودرویی را با تیراژ اقتصادی بالای صد هزار دستگاه تولید کنند.

در آن صورت هزینه‌های تمام شده تولید این محصولات به شدت کاهش یافته و امکان داخلی سازی بخش اعظم قطعات این خودروها نیز وجود خواهد داشت.

محمدرضا نعمت‌زاده به شدت از خودروسازان کوچک انتقاد کرده که کار شما در واردات قطعات از خارج از کشور و مونتاژ کاری صرف برخلاف مصالح بخش صنعت کشور است زیرا این کار ارزش افزوده‌ای در کشور ایجاد نکرده و تنها باعث وابستگی ما به صنعتگران خارجی برای تامین قطعات شده است.

در این زمینه وزیر صنعت، معدن و تجارت از خودروسازان کوچک خواسته در زمینه نحوه ادغام با یکدیگر بررسی کرده و پیشنهاد عملی خود را به این وزارتخانه ارائه کنند.

اظهارات نعمت‌زاده در زمینه ضرورت ادغام شرکت‌های کوچک خودروسازی با یکدیگر در حالی است که پیش از این وی از شرکت‌های کوچک خودروسازی خواسته بود که نسبت به داخلی سازی برخی از قطعات خودروهای مونتاژی، اقدام کنند.

در مقابل مسئولان این شرکت‌ها نیز اظهار کرده بودند که به دلیل پایین بودن تیراژ تولید محصولات‌شان امکان داخلی سازی قطعات وجود ندارد زیرا این کار از توجیه اقتصادی برای شرکت‌های قطعه‌سازی برخوردار نیست.
  • ۹۳/۱۰/۰۲

خودرو

نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی